  • EPM7512BQC208-7
EPM7512BQC208-7
advertisement
Manufacturer No:
EPM7512BQC208-7
HK JDW NO:
2936-EPM7512BQC208-7
Package:
PQFP
Datasheet:
EPM7512BQC208-7
Description:
1.8/3.32.5V 0.5mm PMIC 208 Pin 166.67MHz 2.5V PQFP
Purchasing and Inquiry
EPM7512BQC208-7 Overview
512 macrocells are present in the mobile phone network, which offer radio coverage from a high-power cell tower, antenna, or mast.PQFPis the package in which it resides.In this case, there are 176 I/Os programmed.There are 208 terminations programmed into the device.As the terminal position of this electrical part is [0], it serves as an important access point for passengers and freight.It is powered by a voltage of 2.5V volts.It belongs to the family [0].A chip with 208pins is programmed.If you use this device, you will also find [0].A digital circuit can be constructed using 10000gates.In order to maintain high efficiency, the supply voltage should be maintained at [0].It is recommended that data be stored in [0].It is mounted by Surface Mount.The device is designed with pins [0].With a maximum supply voltage of [0], it operates.The minimal supply voltage is 3V.Currently, it is powered by 1.8/3.32.5Vsources.There are 176 programmable I/Os, which are method of data transmissions, via input/output (I/O), between a central processing unit (CPU) and a peripheral device, such as a network adapter or a Parallel ATA storage device. It is possible to achieve a frequency of 166.67MHz.In order to operate properly, the operating temperature should be higher than 0°C.The operating temperature should be lower than 70°C.32logic blocks (LABs) make up this circuit.The maximal frequency should be lower than 163.9MHz.There are several types of programmable logic that can be categorized as EE PLD.
EPM7512BQC208-7 Features
PQFP package
176 I/Os
208 pin count
208 pins
1.8/3.32.5V power supplies
32 logic blocks (LABs)
EPM7512BQC208-7 Applications
There are a lot of Altera EPM7512BQC208-7 CPLDs applications.
  • PULSE WIDTH MODULATION (PWM)
  • Multiple DIP Switch Replacement
  • Battery operated portable devices
  • Software-driven hardware configuration
  • Multiple Clock Source Selection
  • Digital designs
  • PLC analog input modules
  • State machine control
  • Preset swapping
  • Storage Cards and Storage Racks
Step5Bar-code shipping tag
EPM7512BQC208-7
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    PQFP
  • Number of Pins
    208
  • JESD-609 Code
    e0
  • Number of Terminations
    208
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    166.67MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Power Supplies
    1.8/3.32.5V
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Number of I/O
    176
  • Propagation Delay
    7.5 ns
  • Frequency (Max)
    163.9MHz
  • Number of Programmable I/O
    176
  • Height Seated (Max)
    4.1mm
  • Length
    28mm
  • Width
    28mm