  • EPM9400RC208-15
EPM9400RC208-15
advertisement
Manufacturer No:
EPM9400RC208-15
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-EPM9400RC208-15
Package:
208-BFQFP Exposed Pad
Datasheet:
EPM9400RC208-15
Description:
0.5mm PMIC MAX? 9000 Series 5V 208-BFQFP Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
EPM9400RC208-15 Overview
There are 400 macro cells. A macro cell is a cell in a mobile phone network that provides radio coverage through the use of a high-power cell site (tower, antenna or mast).A 208-BFQFP Exposed Pad package contains the item.It is programmed with 139 I/Os.Devices are programmed with terminations of [0].This electrical part has a terminal position of [0], which serves as an important point of access for passengers and freight.It is powered by a voltage of 5V volts.It is recommended that the chip be packaged by Tray.The temperature at which it operates is set to 0°C~70°C TAin order to ensure its reliability.Chips should be mounted by Surface Mount.The MAX? 9000series FPGA is one of these types.It has 208pins programmed.When using this device, 580 FLIP FLOPS; CONFIGURABLE I/O OPERATION WITH 3.3V OR 5Vis also available.8000gates are used to construct digital circuits.This logic block consists of 25logic elements.Voltage supply (Vsup) should be higher than 4.75V.A frequency of 117.6MHzshould not be exceeded by its clock.
EPM9400RC208-15 Features
208-BFQFP Exposed Pad package
139 I/Os
The operating temperature of 0°C~70°C TA
208 pin count
EPM9400RC208-15 Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC EPM9400RC208-15 CPLDs applications.
  • DDC INTERFACE
  • Wireless Infrastructure Base Band Unit and Remote Radio Unit
  • TIMERS/COUNTERS
  • Random logic replacement
  • Interface bridging
  • State machine control
  • ROM patching
  • ON-CHIP OSCILLATOR CIRCUIT
  • Address decoders
  • ANALOG-TO-DIGITAL CONVERTOR (ADC)
Step5Bar-code shipping tag
EPM9400RC208-15
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    208-BFQFP Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    MAX® 9000
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    208
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Additional Feature
    580 FLIP FLOPS; CONFIGURABLE I/O OPERATION WITH 3.3V OR 5V
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    208
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G208
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.75V
  • Programmable Type
    In System Programmable
  • Number of I/O
    139
  • Clock Frequency
    117.6MHz
  • Propagation Delay
    16.2 ns
  • Number of Gates
    8000
    400
  • Voltage Supply - Internal
    4.75V~5.25V
  • Delay Time tpd(1) Max
    15ns
  • Number of Logic Elements/Blocks
    25
  • Height Seated (Max)
    4.1mm
  • Length
    28mm
  • Width
    28mm