  • ESR4R7M1C1516
ESR4R7M1C1516
advertisement
Manufacturer No:
ESR4R7M1C1516
HK JDW NO:
192-ESR4R7M1C1516
Purchasing and Inquiry
ESR4R7M1C1516 Overview
In this electrical device, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 8mOhm.
ESR4R7M1C1516 Features
a 8mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
ESR4R7M1C1516 Applications
  • Motherboards
  • LED driver power supplies
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Miniature high Power Supply.
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Medical equipment
  • Phone chargers
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
Step5Bar-code shipping tag
ESR4R7M1C1516
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (SOLID POLYMER)
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    8mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Size Code
    3121
  • Leakage Current
    0.004512mA
  • Ripple Current
    1000mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Positive Tolerance
    20%
  • Negative Tolerance
    20%
  • Height
    3.3mm
  • Length
    7.9mm
  • Width
    5.31mm