  • ESRE181M06XR
ESRE181M06XR
advertisement
Manufacturer No:
ESRE181M06XR
HK JDW NO:
192-ESRE181M06XR
Datasheet:
ESRE181M06XR
Purchasing and Inquiry
ESRE181M06XR Overview
It is necessary to have a ripple current at high frequency of 3.5A @ 100kHz to power systems.There is a 10mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device.URdc must be set to 6.3V for stable operation.A stable operating temperature is -55°C~105°C.
ESRE181M06XR Features
3.5A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 10mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
a rated voltage (DC) of 6.3V
an operating temperature of -55°C~105°C
ESRE181M06XR Applications
Step5Bar-code shipping tag
ESRE181M06XR
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2013
  • Series
    ESRE
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    180μF
  • Voltage - Rated DC
    6V
  • Packing Method
    TR
  • Depth
    4.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    10mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6.3V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.04536mA
  • Ripple Current
    3.5A
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.5A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.161 4.10mm
  • Length
    7.3mm