  • ESRE221M04XB
ESRE221M04XB
advertisement
Manufacturer No:
ESRE221M04XB
HK JDW NO:
192-ESRE221M04XB
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
ESRE221M04XB
Purchasing and Inquiry
ESRE221M04XB Overview
3.5A @ 100kHz ripple current @ High Frequency is needed to power systems.Having an ESR (Equivalent Series Resistance) of 10mOhm, this electrical device works as follows.In order for the device to operate reliably, a rated voltage (DC) of 4V is required.When operating at -55°C~105°C, the temperature should remain stable.
ESRE221M04XB Features
3.5A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 10mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
a rated voltage (DC) of 4V
an operating temperature of -55°C~105°C
ESRE221M04XB Applications
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Phone chargers
  • LED driver power supplies
  • Medical equipment
  • Motherboards
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Miniature high Power Supply.
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
Step5Bar-code shipping tag
ESRE221M04XB
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    ESRE
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    Bypass, Decoupling
  • Voltage - Rated
    4V
  • Capacitance
    220μF
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    10mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.0528mA
  • Ripple Current
    3.5A
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.5A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.161 4.10mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm