  • ESRH151M0EB
ESRH151M0EB
advertisement
Manufacturer No:
ESRH151M0EB
HK JDW NO:
192-ESRH151M0EB
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
ESRH151M0EB
Purchasing and Inquiry
ESRH151M0EB Overview
2.5A @ 100kHz ripple current @ High Frequency is needed to power systems.A value of 15mOhm is assigned to the electrical device's ESR (Equivalent Series Resistance).For stable operation, the operating temperature should be -55°C~105°C.
ESRH151M0EB Features
2.5A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 15mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
ESRH151M0EB Applications
Step5Bar-code shipping tag
ESRH151M0EB
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Series
    ESRH
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    TIN
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    2.5V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    15mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.0225mA
  • Ripple Current
    2.5A
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.5A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.110 2.80mm