  • GSOT15C-G3-18
GSOT15C-G3-18
advertisement
Manufacturer No:
GSOT15C-G3-18
HK JDW NO:
884-GSOT15C-G3-18
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
GSOT15C-G3-18
Description:
Quantity:
In Stock : 9855
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
GSOT15C-G3-18
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Peak Pulse Current
    8A
  • Reverse Standoff Voltage
    15V
  • Peak Pulse Power
    345W
  • Unidirectional Channels
    2
  • Breakdown Voltage
    18V
  • Capacitance @ Frequency
    90pF @ 1MHz
  • Number of Unidirectional Channels
    2
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Supplier Device Package
    SOT-23
  • Weight
    8.788352mg
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2017
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Zener
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Zener
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    90pF
  • Polarity
    Bidirectional
  • Number of Channels
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    16.5V
  • Power - Peak Pulse
    345W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    8A 8/20μs
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    28.8V
  • Clamping Voltage
    28.8V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    15V Max