  • IDCP1813ER1R8M
IDCP1813ER1R8M
advertisement
Manufacturer No:
IDCP1813ER1R8M
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-IDCP1813ER1R8M
Package:
Nonstandard
Datasheet:
IDCP1813ER1R8M
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IDCP1813ER1R8M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    IDCP-1813
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.177Lx0.157W 4.50mmx4.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper - with Nickel barrier
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, 13 Inch
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    4.3mm
  • Construction
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Current Rating
    2.91A
  • Inductance
    1.8μH
  • Test Frequency
    7.96MHz
  • DC Resistance (DCR)
    42mOhm Max
  • Max DC Current
    2.91A
  • Inductor Application
    HIGH CURRENT INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Case/Size Code
    1816
  • Height
    3.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.126 3.20mm