  • IH03EB270K
IH03EB270K
advertisement
Manufacturer No:
IH03EB270K
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-IH03EB270K
Package:
Radial, Horizontal Cylinder
Datasheet:
IH03EB270K
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IH03EB270K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Horizontal Cylinder
  • Material - Core
    Ferrite
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Series
    IH
  • Size / Dimension
    0.800Diax0.875L 20.32mmx22.23mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Wirewound
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Current Rating (Amps)
    7A
  • Shielding
    Unshielded
  • Inductance
    27μH
  • DC Resistance (DCR)
    35mOhm Max
  • Max DC Current
    7A
  • Lead/Base Style
    Radial
  • Inductance Frequency - Test
    1kHz
  • Current - Saturation
    12A
  • Length
    22.23mm