  • IHB2EB560K
IHB2EB560K
advertisement
Manufacturer No:
IHB2EB560K
HK JDW NO:
873-IHB2EB560K
Datasheet:
IHB2EB560K
Step5Bar-code shipping tag
IHB2EB560K
    Radial, Vertical Cylinder
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~130°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    0.825Dia 20.96mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Max Operating Temperature
    130°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Current Rating (Amps)
    4.8A
  • Shielding
    Unshielded
  • Current Rating
    5.5A
  • Inductance
    56μH
  • DC Resistance (DCR)
    39mOhm Max
  • Max DC Current
    5.5A
  • Inductance Frequency - Test
    1kHz
  • Height
    21.34mm
  • Height Seated (Max)
    0.840 21.34mm