  • IHB5BV822K
IHB5BV822K
advertisement
Manufacturer No:
IHB5BV822K
HK JDW NO:
873-IHB5BV822K
Datasheet:
IHB5BV822K
Step5Bar-code shipping tag
IHB5BV822K
    IHB
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    1.600Dia 40.64mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Max Operating Temperature
    130°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Current Rating (Amps)
    1.4A
  • Shielding
    Unshielded
  • Lead Pitch
    34.29mm
  • Inductance
    8.2mH
  • DC Resistance (DCR)
    1.26Ohm Max
  • Max DC Current
    2.8A
  • Inductance Frequency - Test
    1kHz
  • Inductance Tolerance
    10%
  • RMS Current (Irms)
    2.8A
  • Self Resonant Frequency
    1kHz
  • Height
    36.83mm
  • Height Seated (Max)
    1.450 36.83mm
  • REACH SVHC
    Unknown
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
    Radial, Vertical Cylinder
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~130°C