  • IHM2EB1R2K
IHM2EB1R2K
advertisement
Manufacturer No:
IHM2EB1R2K
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-IHM2EB1R2K
Package:
Radial, Horizontal
Datasheet:
IHM2EB1R2K
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IHM2EB1R2K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Horizontal
  • Material - Core
    Ferrite
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    IHM-2
  • Size / Dimension
    1.000Lx0.500W 25.40mmx12.70mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Resistance
    5mOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Current Rating (Amps)
    17A
  • Shielding
    Unshielded
  • Depth
    13.08mm
  • Military Standard
    Not
  • Lead Pitch
    12.7mm
  • Inductance
    1.2μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    5mOhm Max
  • Lead/Base Style
    Radial
  • Inductance Frequency - Test
    1kHz
  • DC Current
    17A
  • Height Seated (Max)
    0.560 14.22mm
  • Length
    25.4mm