  • IHTH0750IZEB2R2M5A
IHTH0750IZEB2R2M5A
advertisement
Manufacturer No:
IHTH0750IZEB2R2M5A
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-IHTH0750IZEB2R2M5A
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IHTH0750IZEB2R2M5A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Vertical Cylinder
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Material - Core
    Metal Composite
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    IHTH-0750IZ-5A
  • Published
    2014
  • Size / Dimension
    0.755Dia 19.18mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Shielding
    Shielded
  • Number of Functions
    1
  • Lead Pitch
    12.37mm
  • Lead Length
    4.191mm
  • Lead Diameter
    1.803 mm
  • Inductance
    2.2μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    1.63mOhm Max
  • Max DC Current
    38A
  • Frequency - Self Resonant
    17.85MHz
  • Inductor Application
    HIGH CURRENT INDUCTOR
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Inductance Tolerance
    20%
  • RMS Current (Irms)
    45A
  • Height Seated (Max)
    0.354 8.99mm