  • IM02ER102K
IM02ER102K
advertisement
Manufacturer No:
IM02ER102K
HK JDW NO:
873-IM02ER102K
Datasheet:
IM02ER102K
Step5Bar-code shipping tag
IM02ER102K
    Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    TUBULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape and Reel
  • Size / Dimension
    0.095Diax0.250L 2.42mmx6.35mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    Molded
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn99.3Cu0.7)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    1
  • Military Standard
    Not
  • Lead Length
    36.575mm
  • Lead Diameter
    0.508 mm
  • Inductance
    1mH
  • Test Frequency
    790kHz
  • DC Resistance (DCR)
    72Ohm Max
  • Max DC Current
    28mA
  • Frequency - Self Resonant
    3.4MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Q @ Freq
    30 @ 790kHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    30
  • Q Factor
    30
  • DC Current
    28mA
  • Special Feature
    Q MEASURED AT 0.79 MHZ