  • IM06ER681J
IM06ER681J
advertisement
Manufacturer No:
IM06ER681J
HK JDW NO:
873-IM06ER681J
Datasheet:
IM06ER681J
Step5Bar-code shipping tag
IM06ER681J
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Material - Core
    Iron
  • Shape/Size Description
    TUBULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape and Reel
  • Series
    IM
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.190Diax0.440L 4.83mmx11.18mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn99.3Cu0.7)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    1
  • Military Standard
    Not
  • Lead Length
    36.575mm
  • Lead Diameter
    0.635 mm
  • Inductance
    680μH
  • Test Frequency
    790kHz
  • DC Resistance (DCR)
    13.7Ohm Max
  • Max DC Current
    85mA
  • Frequency - Self Resonant
    3.4MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Q @ Freq
    60 @ 790kHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    60
  • DC Current
    85mA
  • Special Feature
    Q MEASURED AT 0.79 MHZ