  • IMC0603ER5N6J
IMC0603ER5N6J
advertisement
Manufacturer No:
IMC0603ER5N6J
HK JDW NO:
873-IMC0603ER5N6J
Datasheet:
IMC0603ER5N6J
Step5Bar-code shipping tag
IMC0603ER5N6J
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Material - Core
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C
  • Series
    IMC-0603
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.041W 1.60mmx1.05mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Obsolete
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Terminal Finish
    Gold (Au)
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    950μm
  • Current Rating
    430mA
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    5.6nH
  • Test Frequency
    100MHz
  • DC Resistance (DCR)
    190mOhm Max
  • Max DC Current
    430mA
  • Frequency - Self Resonant
    4.6GHz
  • Q @ Freq
    30 @ 1GHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    30
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Q Factor
    30
  • Inductance Tolerance
    5%
  • DC Current
    430mA
  • Special Feature
    Q MEASURED AT 1000 MHZ
  • Height
    800μm
  • Height Seated (Max)
    0.049 1.25mm