  • IMC0603RK39NJ
IMC0603RK39NJ
advertisement
Manufacturer No:
IMC0603RK39NJ
HK JDW NO:
873-IMC0603RK39NJ
Package:
0603
Step5Bar-code shipping tag
IMC0603RK39NJ
  • Package / Case
    0603
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Weight
    3.997283mg
  • Material - Core
    Ceramic
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Inductance
    39 nH
  • Test Frequency
    250MHz
  • Max DC Current
    300mA
  • Frequency - Self Resonant
    1.8GHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    43
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    800mOhm
  • Inductance-Nom (L)
    0.039 µH
  • Height
    800μm
  • Length
    1.6mm