  • IMC1008ERR56J
IMC1008ERR56J
advertisement
Manufacturer No:
IMC1008ERR56J
HK JDW NO:
873-IMC1008ERR56J
Package:
1008 (2520 Metric)
Datasheet:
IMC1008ERR56J
Description:
Quantity:
In Stock : 1042
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
IMC1008ERR56J
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1008 (2520 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Supplier Device Package
  • Material - Core
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    IMC-1008
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.098Lx0.079W 2.50mmx2.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Wirewound
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Composition
    Wirewound
  • Current Rating (Amps)
    310mA
  • Shielding
    Unshielded
  • Depth
    2.3mm
  • Current Rating
    310mA
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    2520
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    560nH
  • Test Frequency
    25MHz
  • DC Resistance (DCR)
    1.5Ohm Max
  • Max DC Current
    310mA
  • Frequency - Self Resonant
    430MHz
  • Q @ Freq
    45 @ 100MHz
  • Inductance Frequency - Test
    25MHz
  • Q Factor
    45
  • Inductance Tolerance
    5%
  • DC Current
    310mA
  • Height
    1.6mm
  • Height Seated (Max)
    0.075 1.90mm
  • Length
    2.4892mm
  • Width
    2.0066mm