  • IMC1812EB68NM
IMC1812EB68NM
advertisement
Manufacturer No:
IMC1812EB68NM
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-IMC1812EB68NM
Package:
1812 (4532 Metric)
Datasheet:
IMC1812EB68NM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IMC1812EB68NM
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1812 (4532 Metric)
  • Supplier Device Package
    1812
  • Material - Core
    Non-Magnetic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    IMC-1812
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Wirewound
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Wirewound
  • Current Rating (Amps)
    450mA
  • Shielding
    Unshielded
  • Depth
    3.4mm
  • Current Rating
    450mA
  • Inductance
    68nH
  • Test Frequency
    50MHz
  • DC Resistance (DCR)
    350mOhm Max
  • Max DC Current
    450mA
  • Frequency - Self Resonant
    800MHz
  • Q @ Freq
    40 @ 50MHz
  • Inductance Frequency - Test
    50MHz
  • Height
    3.4mm
  • Height Seated (Max)
    0.134 3.40mm
  • Length
    4.4958mm
  • Width
    3.2004mm