  • IMC1812EB6R8K
IMC1812EB6R8K
advertisement
Manufacturer No:
IMC1812EB6R8K
HK JDW NO:
873-IMC1812EB6R8K
Datasheet:
IMC1812EB6R8K
Step5Bar-code shipping tag
IMC1812EB6R8K
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
    1812 (4532 Metric)
  • Supplier Device Package
    1812
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±10%
    Wirewound
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Wirewound
  • Current Rating (Amps)
    285mA
  • Shielding
    Unshielded
  • Depth
    3.4mm
  • Current Rating
    285mA
  • Inductance
    6.8μH
  • Test Frequency
    7.96MHz
  • DC Resistance (DCR)
    1.2Ohm Max
  • Max DC Current
    285mA
  • Frequency - Self Resonant
    27MHz
  • Q @ Freq
    50 @ 7.96MHz
  • Inductance Frequency - Test
    7.96MHz
  • Height
    3.4mm
  • Height Seated (Max)
    0.134 3.40mm
  • Length
    4.4958mm
  • Width
    3.2004mm