  • IMS05EB1R2K
IMS05EB1R2K
advertisement
Manufacturer No:
IMS05EB1R2K
HK JDW NO:
873-IMS05EB1R2K
Datasheet:
IMS05EB1R2K
Step5Bar-code shipping tag
IMS05EB1R2K
    Select All
  • Mount
  • Material - Core
    Iron Powder
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    IMS-5
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.162Diax0.410L 4.11mmx10.41mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn99.3Cu0.7)
    Shielded
  • Construction
    Cylindrical
  • Current Rating
    895mA
  • Lead Length
    36.57mm
  • Lead Diameter
    0.635 mm
  • Inductance
    1.2μH
  • Test Frequency
    7.9MHz
  • DC Resistance (DCR)
    100mOhm Max
  • Max DC Current
    895mA
  • Frequency - Self Resonant
    130MHz
  • Q @ Freq
    44 @ 7.9MHz