  • IMS05SH220K
IMS05SH220K
advertisement
Manufacturer No:
IMS05SH220K
HK JDW NO:
873-IMS05SH220K
Datasheet:
IMS05SH220K
Step5Bar-code shipping tag
IMS05SH220K
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
    Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    TUBULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Series
    IMS-5
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.162Diax0.410L 4.11mmx10.41mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
    Molded
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    Shielded
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Cylindrical
  • Lead Length
    36.57mm
  • Lead Diameter
    0.635 mm
  • Inductance
    22μH
  • Test Frequency
    2.5MHz
  • DC Resistance (DCR)
    960mOhm Max
  • Max DC Current
    290mA
  • Frequency - Self Resonant
    41MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Q @ Freq
    45 @ 2.5MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    45
  • Inductance Frequency - Test
    2.5MHz
  • Current - Saturation
    220mA