  • IR02EB3R9K
IR02EB3R9K
advertisement
Manufacturer No:
IR02EB3R9K
HK JDW NO:
873-IR02EB3R9K
Datasheet:
IR02EB3R9K
Step5Bar-code shipping tag
IR02EB3R9K
  • Material - Core
    Iron
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.120Diax0.260L 3.02mmx6.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e2
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn99.3Cu0.7)
    Unshielded
  • Construction
    Epoxy Coated
  • Lead Length
    36.515mm
  • Lead Diameter
    0.508 mm
  • Inductance
    3.9μH
  • DC Resistance (DCR)
    1Ohm Max
  • Max DC Current
    250mA
  • Frequency - Self Resonant
    80MHz
  • Q @ Freq
    45 @ 7.9MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    45
  • Inductance Frequency - Test
    7.9MHz