  • IR04ER4R7K
IR04ER4R7K
advertisement
Manufacturer No:
IR04ER4R7K
HK JDW NO:
873-IR04ER4R7K
Datasheet:
IR04ER4R7K
Step5Bar-code shipping tag
IR04ER4R7K
    Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Material - Core
    Phenolic
  • Shape/Size Description
    TUBULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape and Reel
  • Series
    IR
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.180Diax0.385L 4.57mmx9.78mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Epoxy Coated
  • Current Rating
    260mA
  • Military Standard
    Not
  • Lead Length
    36.515mm
  • Lead Diameter
    0.635 mm
  • Inductance
    4.7μH
  • Test Frequency
    7.9MHz
  • DC Resistance (DCR)
    2.6Ohm Max
  • Max DC Current
    260mA
  • Frequency - Self Resonant
    90MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Q @ Freq
    33 @ 7.9MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    33
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • DC Current
    260mA