  • IRF01BH8R2K
IRF01BH8R2K
advertisement
Manufacturer No:
IRF01BH8R2K
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-IRF01BH8R2K
Package:
Axial
Datasheet:
IRF01BH8R2K
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IRF01BH8R2K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Construction
    Epoxy Coated
  • Lead Length
    36.515mm
  • Lead Diameter
    0.508 mm
  • Inductance
    8.2μH
  • Test Frequency
    7.9MHz
  • DC Resistance (DCR)
    550mOhm Max
  • Max DC Current
    425mA
  • Frequency - Self Resonant
    55MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Q @ Freq
    50 @ 7.9MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    50
  • Inductance Frequency - Test
    7.9MHz
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    TUBULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    IRF
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.120Diax0.260L 3.02mmx6.60mm
  • Tolerance
    ±10%