  • IRF03SH5R6K
IRF03SH5R6K
advertisement
Manufacturer No:
IRF03SH5R6K
HK JDW NO:
873-IRF03SH5R6K
Datasheet:
IRF03SH5R6K
Step5Bar-code shipping tag
IRF03SH5R6K
    Select All
  • Lead Diameter
    0.635 mm
  • Inductance
    5.6μH
  • DC Resistance (DCR)
    430mOhm Max
  • Max DC Current
    590mA
  • Frequency - Self Resonant
    74MHz
  • Q @ Freq
    70 @ 7.9MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    70
  • Inductance Frequency - Test
    7.9MHz
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
    Axial
  • Weight
    599.989307mg
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Size / Dimension
    0.170Diax0.385L 4.32mmx9.78mm
  • Tolerance
    ±10%
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    Unshielded
  • Construction
    Epoxy Coated
  • Lead Length
    36.515mm