  • ISPLSI 1016E-80LTN44I
ISPLSI 1016E-80LTN44I
advertisement
Manufacturer No:
ISPLSI 1016E-80LTN44I
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-ISPLSI 1016E-80LTN44I
Package:
44-TQFP
Description:
5V 0.8mm PMIC ispLSI? 1000E Series ISPLSI 1016 5V 44-TQFP
Purchasing and Inquiry
ISPLSI 1016E-80LTN44I Overview
The mobile phone network has 64 macro cells, which are cells that provide radio coverage from high-power cell sites (towers, antennas, or masts).44-TQFPis the package in which it resides.The device is programmed with 32 I/O ports.There are 44 terminations programmed into the device.Its terminal position is QUAD.The device is powered by a voltage of 5V volts.It is included in Programmable Logic Devices.It is recommended to package the chip by Tray.The device operates at a temperature of -40°C~85°C TAin order to ensure its reliability.Chips should be mounted by Surface Mount.In terms of FPGAs, it belongs to the ispLSI? 1000E series.Chips are programmed with 44 pins.You can find its related parts in the [0].A digital circuit is built using 2000gates.There are 16 logic elements/blocks, which are fundamental building blocks of field-programmable gate array (FPGA) technology.A power supply of 5Vis required to operate it.There is a maximum supply voltage (Vsup) of 5.5V.Vsup (supply voltage) must be greater than 4.5V.It should not exceed 57MHzin terms of clockfrequency.
ISPLSI 1016E-80LTN44I Features
44-TQFP package
32 I/Os
The operating temperature of -40°C~85°C TA
44 pin count
5V power supplies
ISPLSI 1016E-80LTN44I Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation ISPLSI 1016E-80LTN44I CPLDs applications.
  • Field programmable gate
  • ToR/Aggregation/Core Switch and Router
  • Wireless Infrastructure Base Band Unit and Remote Radio Unit
  • Voltage level translation
  • Battery operated portable devices
  • DMA control
  • Programmable power management
  • Cross-Matrix Switch
  • State machine design
  • Pattern recognition
Step5Bar-code shipping tag
ISPLSI 1016E-80LTN44I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    44-TQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2005
  • Series
    ispLSI® 1000E
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    44
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    ISPLSI 1016
  • Pin Count
    44
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G44
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Programmable Type
    In System Programmable
  • Number of I/O
    32
  • Clock Frequency
    57MHz
  • Propagation Delay
    18.5 ns
  • Number of Gates
    2000
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    64
  • JTAG BST
    NO
  • Voltage Supply - Internal
    4.5V~5.5V
  • Delay Time tpd(1) Max
    15ns
  • Number of Logic Elements/Blocks
    16
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm