  • ISPLSI 2096E-180LT128
ISPLSI 2096E-180LT128
advertisement
Manufacturer No:
ISPLSI 2096E-180LT128
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-ISPLSI 2096E-180LT128
Package:
128-LQFP
Description:
3.3/55V 0.4mm PMIC ispLSI? 2000E Series ISPLSI 2096 5V 128-LQFP
Purchasing and Inquiry
ISPLSI 2096E-180LT128 Overview
In the mobile phone network, there are 96macro cells, which are cells with high-power antennas and towers.The item is packaged with 128-LQFP.It is equipped with 96I/O ports.Terminations of devices are set to [0].QUADis the terminal position of this electrical part.A voltage of 5V is used as the power supply for this device.There is a part in the family [0].Package the chip by Tray.Due to its reliability, it is operated at a temperature of [0].It is recommended that the chip be mounted by Surface Mount.In FPGA terms, it is a type of ispLSI? 2000Eseries FPGA.There are 128 pins on the chip.Additionally, this device is capable of displaying [0].The ISPLSI 2096indicates that related parts can be found.The 4000gates serve as building blocks for digital circuits.There are 24 logic elements/blocks, which are fundamental building blocks of field-programmable gate array (FPGA) technology.A total of 3.3/55V power supplies are needed to run it.5.25Vis the maximum supply voltage (Vsup).To detect input signals, there are 3 dedicated inputs.It is recommended that the supply voltage (Vsup) be greater than 4.75V.It is recommended that the clock frequency not exceed 125MHz.
ISPLSI 2096E-180LT128 Features
128-LQFP package
96 I/Os
The operating temperature of 0°C~70°C TA
128 pin count
3.3/55V power supplies
ISPLSI 2096E-180LT128 Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation ISPLSI 2096E-180LT128 CPLDs applications.
  • Battery operated portable devices
  • Digital systems
  • Storage Cards and Storage Racks
  • Wide Vin Industrial low power SMPS
  • I/O expansion
  • Programmable power management
  • Configurable Addressing of I/O Boards
  • Voltage level translation
  • TIMERS/COUNTERS
  • Protection relays
Step5Bar-code shipping tag
ISPLSI 2096E-180LT128
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.25V
  • Power Supplies
    3.3/55V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.75V
  • Programmable Type
    In System Programmable
  • Number of I/O
    96
  • Clock Frequency
    125MHz
  • Propagation Delay
    5 ns
  • Number of Gates
    4000
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    96
  • JTAG BST
    NO
  • Number of Dedicated Inputs
    3
  • Voltage Supply - Internal
    4.75V~5.25V
  • Delay Time tpd(1) Max
    5ns
  • Number of Logic Elements/Blocks
    24
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    128-LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2000
  • Series
    ispLSI® 2000E
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    128
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Additional Feature
    CONFIGURABLE I/O OPERATION WITH 3.3V OR 5V
  • HTS Code
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.4mm