  • ISPLSI 2128A-80LTN176
ISPLSI 2128A-80LTN176
advertisement
Manufacturer No:
ISPLSI 2128A-80LTN176
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-ISPLSI 2128A-80LTN176
Package:
176-LQFP
Description:
5V 0.5mm PMIC ispLSI? 2000A Series ISPLSI 2128 5V 176-LQFP
Purchasing and Inquiry
ISPLSI 2128A-80LTN176 Overview
There are 128 macro cells in the network, which are high-power cell sites that provide radio coverage (tower, antenna, or mast) for a mobile phone network.You can find it in package [0].It is equipped with 128I/O ports.There are 176 terminations programmed into the device.This electrical component has a terminal position of 0.A voltage of 5Vprovides power to the device.It belongs to the family [0].It is recommended that the chip be packaged by Tray.The device operates at a temperature of 0°C~70°C TAin order to ensure its reliability.It is recommended that the chip be mounted by Surface Mount.The FPGA belongs to the ispLSI? 2000A series.Chips are programmed with 176 pins.When using this device, YEScan also be found.ISPLSI 2128contains its related parts.In digital circuits, 6000gates serve as building blocks.A logic element or block has 32elements.It runs on a voltage of 5Vvolts.In this case, the maximum supply voltage (Vsup) reaches 5.25V.It has 4dedicated inputs for detecting input signals.Vsup (supply voltage) must be greater than 4.75V.The clock frequency should not exceed 57MHz.
ISPLSI 2128A-80LTN176 Features
176-LQFP package
128 I/Os
The operating temperature of 0°C~70°C TA
176 pin count
5V power supplies
ISPLSI 2128A-80LTN176 Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation ISPLSI 2128A-80LTN176 CPLDs applications.
  • Interface bridging
  • Digital multiplexers
  • PULSE WIDTH MODULATION (PWM)
  • Multiple DIP Switch Replacement
  • Portable digital devices
  • ON-CHIP OSCILLATOR CIRCUIT
  • PLC analog input modules
  • ANALOG-TO-DIGITAL CONVERTOR (ADC)
  • Boolean function generators
  • STANDARD SERIAL INTERFACE UART
Step5Bar-code shipping tag
ISPLSI 2128A-80LTN176
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.25V
  • Power Supplies
    5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.75V
  • Programmable Type
    In System Programmable
  • Number of I/O
    128
  • Clock Frequency
    57MHz
  • Propagation Delay
    18.5 ns
  • Number of Gates
    6000
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    128
  • JTAG BST
    NO
  • Number of Dedicated Inputs
    4
  • Voltage Supply - Internal
    4.75V~5.25V
  • Delay Time tpd(1) Max
    15ns
  • Number of Logic Elements/Blocks
    32
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    24mm
  • Width
    24mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    176-LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2000
  • Series
    ispLSI® 2000A
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    176
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
  • HTS Code
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm