  • ISPLSI 3256A-70LQI
ISPLSI 3256A-70LQI
advertisement
Manufacturer No:
ISPLSI 3256A-70LQI
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-ISPLSI 3256A-70LQI
Package:
160-BQFP
Description:
5V 0.65mm PMIC ispLSI? 3000 Series ISPLSI 3256A 5V 160-BQFP
Purchasing and Inquiry
ISPLSI 3256A-70LQI Overview
In the mobile phone network, there are 256macro cells, which are cells with high-power antennas and towers.The item is packaged with 160-BQFP.The device is programmed with 128 I/O ports.160terminations have been programmed into the device.Its terminal position is QUAD.Power is supplied by a voltage of 5V volts.This part is part of the family [0].As a result, it is packaged as Tray.The device operates at a temperature of -40°C~85°C TAin order to ensure its reliability.It is recommended to mount the chip by Surface Mount.In terms of FPGAs, it belongs to the ispLSI? 3000 series.There are 160pins on the chip.It is also possible to find YESwhen using this device.There are related parts in [0].It is possible to construct digital circuits using 11000gates, which are devices that serve as building blocks.This logic block consists of 32logic elements.This device runs on 5Vvolts of electricity.There is a maximum supply voltage (Vsup) of 5.5V.If the supply voltage (Vsup) is greater than 4.5V, then the device will work properly.The clock frequency of the device should not exceed 50MHz.
ISPLSI 3256A-70LQI Features
160-BQFP package
128 I/Os
The operating temperature of -40°C~85°C TA
160 pin count
5V power supplies
ISPLSI 3256A-70LQI Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation ISPLSI 3256A-70LQI CPLDs applications.
  • Power automation
  • I2C BUS INTERFACE
  • Complex programmable logic devices
  • Discrete logic functions
  • Digital systems
  • DMA control
  • Bootloaders for FPGAs
  • ROM patching
  • SFP, QSFP, QSFP-DD, OSFP, Mini-SAS HD Port Management
  • Programmable polarity
Step5Bar-code shipping tag
ISPLSI 3256A-70LQI
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    160-BQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2000
  • Series
    ispLSI® 3000
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    160
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Additional Feature
    YES
  • HTS Code
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    ISPLSI 3256A
  • Pin Count
    160
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G160
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Programmable Type
    In System Programmable
  • Number of I/O
    128
  • Clock Frequency
    50MHz
  • Propagation Delay
    18 ns
  • Number of Gates
    11000
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    256
  • JTAG BST
  • Voltage Supply - Internal
    4.5V~5.5V
  • Delay Time tpd(1) Max
    15ns
  • Number of Logic Elements/Blocks
    32
  • Height Seated (Max)
    4.1mm
  • Length
    28mm
  • Width
    28mm