  • ISPLSI 5384VA-70LB208
ISPLSI 5384VA-70LB208
advertisement
Manufacturer No:
ISPLSI 5384VA-70LB208
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-ISPLSI 5384VA-70LB208
Package:
208-BGA
Description:
2.5/3.33.3V 1mm PMIC ispLSI? 5000VA Series ISPLSI 5384 3.3V 208-BGA
Purchasing and Inquiry
ISPLSI 5384VA-70LB208 Overview
There are 384 macro cells. A macro cell is a cell in a mobile phone network that provides radio coverage through the use of a high-power cell site (tower, antenna or mast).In the 208-BGApackage, you will find it.The device has 144inputs and outputs.There are 208 terminations, which are the practice of ending a transmission line with a device that matches the characteristic impedance of the line.The terminal position of this electrical part is BOTTOM, which serves as an important access point for passengers or freight.Power is provided by a supply voltage of 3.3V volts.The part is included in Programmable Logic Devices.Trayshould be used for packaging the chip.The device operates at a temperature of 0°C~70°C TAin order to ensure its reliability.It is mounted in the way of Surface Mount.As part of the ispLSI? 5000VAseries, it is a type of FPGA.It is equipped with 208 pin count.According to the ISPLSI 5384, its related parts can be found.For digital circuits, there are 18000gates. These devices serve as building blocks.A total of 12logic elements/blocks are present.This device runs on 2.5/3.33.3Vvolts of electricity.Supply voltage (Vsup) reaches a maximum of 3.6V.If the supply voltage (Vsup) is greater than 3V, then the device will work properly.The clock frequency of this device should not exceed 45MHz.
ISPLSI 5384VA-70LB208 Features
208-BGA package
144 I/Os
The operating temperature of 0°C~70°C TA
208 pin count
2.5/3.33.3V power supplies
ISPLSI 5384VA-70LB208 Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation ISPLSI 5384VA-70LB208 CPLDs applications.
  • Custom shift registers
  • Auxiliary Power Supply Isolated and Non-isolated
  • LED Lighting systems
  • Complex programmable logic devices
  • Synchronous or asynchronous mode
  • Code converters
  • Multiple DIP Switch Replacement
  • Multiple Clock Source Selection
  • Handheld digital devices
  • I/O expansion
Step5Bar-code shipping tag
ISPLSI 5384VA-70LB208
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    208-BGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2000
  • Series
    ispLSI® 5000VA
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    208
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn63Pb37)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    ISPLSI 5384
  • Pin Count
    208
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B208
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    2.5/3.33.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Programmable Type
    In System Programmable
  • Number of I/O
    144
  • Clock Frequency
    45MHz
  • Propagation Delay
    19 ns
  • Number of Gates
    18000
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    384
  • JTAG BST
    YES
  • Voltage Supply - Internal
    3V~3.6V
  • Delay Time tpd(1) Max
    15ns
  • Number of Logic Elements/Blocks
    12
  • Height Seated (Max)
    2.1mm
  • Length
    17mm
  • Width
    17mm