  • LA4032ZC-75TN48E
LA4032ZC-75TN48E
advertisement
Manufacturer No:
LA4032ZC-75TN48E
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-LA4032ZC-75TN48E
Package:
48-TQFP
Datasheet:
LA4032ZC-75TN48E
Description:
1.8V 0.5mm PMIC LA-ispMACH Series LA4032 3.3V 48-TQFP
Purchasing and Inquiry
LA4032ZC-75TN48E Overview
A mobile phone network consists of 32macro cells, which are radio coverage cells served by a high-power cell site (tower, antenna or mast).It is embedded in the 48-TQFP package.This device has 32 I/O ports programmed into it.It is programmed to terminate devices at [0].The terminal position of this electrical component is QUAD.A voltage of 3.3V is used as the power supply for this device.This part is in the family [0].As a result, it is packaged as Tray.The operating temperature of the machine is -40°C~125°C TA to ensure its reliability.Surface Mountshould be used for mounting the chip.As part of the LA-ispMACHseries, it is a type of FPGA.48pins are programmed on the chip.This device also displays [0].Its related parts can be found in the [0].It runs on a voltage of 1.8Vvolts.The maximal supply voltage (Vsup) reaches 3.6V.Ensure that the supply voltage (Vsup) exceeds 3V.The clock frequency should not exceed 168MHz.
LA4032ZC-75TN48E Features
48-TQFP package
32 I/Os
The operating temperature of -40°C~125°C TA
48 pin count
1.8V power supplies
LA4032ZC-75TN48E Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LA4032ZC-75TN48E CPLDs applications.
  • Voltage level translation
  • POWER-SAVING MODES
  • Multiple DIP Switch Replacement
  • Auxiliary Power Supply Isolated and Non-isolated
  • Digital systems
  • Synchronous or asynchronous mode
  • Software Configuration of Add-In Boards
  • White goods (Washing, Cold, Aircon ,...)
  • Discrete logic functions
  • TIMERS/COUNTERS
Step5Bar-code shipping tag
LA4032ZC-75TN48E
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    48-TQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2000
  • Series
    LA-ispMACH
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    48
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
  • HTS Code
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    LA4032
  • Pin Count
    48
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G48
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    1.8V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Programmable Type
    In System Programmable
  • Number of I/O
    32
  • Clock Frequency
    168MHz
  • Propagation Delay
    8 ns
  • Screening Level
    AEC-Q100
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    32
  • JTAG BST
  • Voltage Supply - Internal
    1.7V~1.9V
  • Delay Time tpd(1) Max
    7.5ns
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    7mm
  • Width
    7mm