  • LAMXO640C-3TN144E
LAMXO640C-3TN144E
advertisement
Manufacturer No:
LAMXO640C-3TN144E
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-LAMXO640C-3TN144E
Package:
144-LQFP
Datasheet:
LAMXO640C-3TN144E
Description:
0.5mm PMIC LA-MachXO Series LAMXO640 144 Pin 1.8V 144-LQFP
Purchasing and Inquiry
LAMXO640C-3TN144E Overview
320macrocells exist, which are cells in a mobile phone network that are primarily composed of high-power towers, antennas, or masts.A 144-LQFP package contains the item.As you can see, this device has 113 I/O ports programmed into it.144terminations have been programmed into the device.Its terminal position is QUAD.There is 1.8V voltage supply for this device.It belongs to the family [0].Trayis the packaging method.It operates with the operating temperature of -40°C~125°C TA to ensure its reliability.There should be a Surface Mounton the chip.As part of the LA-MachXOseries, it is a type of FPGA.It is programmed with 144 pins.You can find its related parts in the [0].For high efficiency, the supply voltage should be maintained at [0].Data storage is performed using [0].The electronic component is mounted by Surface Mount.This board has 144 pins.A voltage of 3.465V is the maximum supply voltage for this device.The minimal supply voltage is 1.71V.In its simplest form, it consists of 80 logic blocks (LABs).A fundamental building block of logic consists of 640logic elements/cells.The clock frequency of the device should not exceed 25MHz.Devices are equipped with a memory capacity of 768Bfor storing programs and data.It is configured to produce 113outputs.
LAMXO640C-3TN144E Features
144-LQFP package
113 I/Os
The operating temperature of -40°C~125°C TA
144 pin count
144 pins
80 logic blocks (LABs)
113 outputs
LAMXO640C-3TN144E Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LAMXO640C-3TN144E CPLDs applications.
  • Dedicated input registers
  • PULSE WIDTH MODULATION (PWM)
  • Power automation
  • Digital designs
  • SFP, QSFP, QSFP-DD, OSFP, Mini-SAS HD Port Management
  • Multiple DIP Switch Replacement
  • Address decoders
  • DDC INTERFACE
  • Boolean function generators
  • Code converters
Step5Bar-code shipping tag
LAMXO640C-3TN144E
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    144-LQFP
  • Number of Pins
    144
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2000
  • Series
    LA-MachXO
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    144
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    LAMXO640
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    113
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Programmable Type
    In System Programmable
  • Max Supply Voltage
    3.465V
  • Min Supply Voltage
    1.71V
  • Memory Size
    768B
  • Number of I/O
    113
  • Nominal Supply Current
    17mA
  • Memory Type
    SRAM
  • Clock Frequency
    25MHz
  • Propagation Delay
    4.9 ns
  • Turn On Delay Time
    4.9 ns
  • Number of Logic Elements/Cells
    640
  • Screening Level
    AEC-Q100
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    80
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    320
  • Number of Logic Cells
    640
  • Voltage Supply - Internal
    1.71V~3.465V
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    20mm
  • Width
    20mm