  • LC4032ZC-75TN48E
LC4032ZC-75TN48E
advertisement
Manufacturer No:
LC4032ZC-75TN48E
HK JDW NO:
477-LC4032ZC-75TN48E
Datasheet:
LC4032ZC-75TN48E
Description:
0.5mm PMIC ispMACH? 4000Z Series LC4032 48 Pin 178.57MHz 1.8V 48-LQFP
Purchasing and Inquiry
LC4032ZC-75TN48E Overview
There are 32 macro cells. A macro cell is a cell in a mobile phone network that provides radio coverage through the use of a high-power cell site (tower, antenna or mast).It is contained in package [0].It is programmed with 32 I/Os.There are 48 terminations programmed into the device.Its terminal position is QUAD.Power is supplied by a voltage of 1.8V volts.This part is part of the family [0].The chip should be packaged by Tray.During operation, the operating temperature is kept at -40°C~130°C TJ to ensure its reliability.It is recommended to mount the chip by Surface Mount.The ispMACH? 4000Zseries comprises this type of FPGA.There are 48pins on the chip.This device is also capable of displaying [0].According to the LC4032, its related parts can be found.In digital circuits, there are 800gates, which act as a basic building block.High efficiency requires the supply voltage to be maintained at [0].It is recommended that data be stored in [0].Surface Mountis the mounting point of this electronic part.This board has 48 pins.There is a maximum supply voltage of 1.9Vwhen the device is operating.It operates with the minimal supply voltage of 1.6V.A programmable I/O count of 208 has been recorded.You can achieve 178.57MHzfrequencies.The input signals are detected by 4dedicated inputs.An elementary building block consists of 2logic elements/cells.
LC4032ZC-75TN48E Features
48-LQFP package
32 I/Os
The operating temperature of -40°C~130°C TJ
48 pin count
48 pins
LC4032ZC-75TN48E Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LC4032ZC-75TN48E CPLDs applications.
  • Field programmable gate
  • Wide Vin Industrial low power SMPS
  • Programmable power management
  • Dedicated input registers
  • Cross-Matrix Switch
  • Discrete logic functions
  • STANDARD SERIAL INTERFACE UART
  • Power automation
  • LED Lighting systems
  • Power up sequencing
Step5Bar-code shipping tag
LC4032ZC-75TN48E
  • Operating Temperature
    -40°C~130°C TJ
  • Series
    ispMACH® 4000Z
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    178.57MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Max Supply Voltage
    1.9V
  • Min Supply Voltage
    1.6V
    32
  • Nominal Supply Current
  • Propagation Delay
    7.5 ns
  • Number of Logic Elements/Cells
    2
  • Number of Gates
    800
  • Number of Programmable I/O
    208
  • Voltage Supply - Internal
    1.7V~1.9V
  • Length
    7mm
  • Width
    7mm