  • LC4064B-10TN100I
LC4064B-10TN100I
advertisement
Manufacturer No:
LC4064B-10TN100I
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-LC4064B-10TN100I
Package:
100-LQFP
Datasheet:
LC4064B-10TN100I
Description:
0.5mm PMIC ispMACH? 4000B Series LC4064 100 Pin 2.5V 100-LQFP
Purchasing and Inquiry
LC4064B-10TN100I Overview
There are 64 macro cells, which are cells in a mobile phone network that provides radio coverage served by a high-power cell site (tower, antenna or mast).It is part of the 100-LQFP package.The device is programmed with 64 I/O ports.It is programmed to terminate devices at [0].The terminal position of this electrical part is QUAD, which serves as an important access point for passengers or freight.The power supply voltage is 2.5V.It is included in Programmable Logic Devices.It is recommended to package the chip by Tray.During operation, the operating temperature is kept at -40°C~105°C TJ to ensure its reliability.It is recommended to mount the chip by Surface Mount.In FPGA terms, it is a type of ispMACH? 4000Bseries FPGA.Chips are programmed with 100 pins.This device also displays [0].According to the LC4064, its related parts can be found.High efficiency requires a voltage supply of [0].In general, it is recommended to store data in [0].Surface Mountis used to mount this electronic component.There are 100pins on it.In this case, the maximum supply voltage is 2.7V.Normally, it operates with a voltage of 2.3VV as its minimum supply voltage.A total of 208programmable I/Os are available.The maximum frequency should not exceed 400MHz.There are 10 dedicated inputs used to detect the status of input signals.Fundamental building blocks consist of 4logic elements/cells.
LC4064B-10TN100I Features
100-LQFP package
64 I/Os
The operating temperature of -40°C~105°C TJ
100 pin count
100 pins
LC4064B-10TN100I Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LC4064B-10TN100I CPLDs applications.
  • PULSE WIDTH MODULATION (PWM)
  • Auxiliary Power Supply Isolated and Non-isolated
  • Bootloaders for FPGAs
  • I/O expansion
  • SUPERVISORY FUNCTION (LVD AND WATCHDOG)
  • SFP, QSFP, QSFP-DD, OSFP, Mini-SAS HD Port Management
  • Power up sequencing
  • STANDARD SERIAL INTERFACE UART
  • White goods (Washing, Cold, Aircon ,...)
  • Interface bridging
Step5Bar-code shipping tag
LC4064B-10TN100I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Voltage Supply - Internal
    2.3V~2.7V
  • Delay Time tpd(1) Max
    10ns
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2000
  • Series
    ispMACH® 4000B
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    YES
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    LC4064
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    2.5V
  • Programmable Type
    In System Programmable
  • Max Supply Voltage
    2.7V
  • Min Supply Voltage
    2.3V
  • Operating Supply Current
    12mA
  • Number of I/O
    64
  • Nominal Supply Current
    12mA
  • Memory Type
    EEPROM
  • Propagation Delay
    10 ns
  • Number of Logic Elements/Cells
    4
  • Max Frequency
    400MHz