  • LC4064ZC-37TN48C
LC4064ZC-37TN48C
advertisement
Manufacturer No:
LC4064ZC-37TN48C
HK JDW NO:
477-LC4064ZC-37TN48C
Package:
48-LQFP
Datasheet:
LC4064ZC-37TN48C
Description:
0.5mm PMIC ispMACH? 4000Z Series LC4064 48 Pin 333.3MHz 1.8V 48-LQFP
Purchasing and Inquiry
LC4064ZC-37TN48C Overview
64macrocells exist, which are cells in a mobile phone network that are primarily composed of high-power towers, antennas, or masts.It is contained in package [0].The device is programmed with 32 I/O ports.48terminations are programmed into the device.This electrical component has a terminal position of 0.It is powered from a supply voltage of 1.8V.It is included in Programmable Logic Devices.It is recommended to package the chip by Tray.Ensure its reliability by operating at [0].Chips should be mounted by Surface Mount.In terms of FPGAs, it belongs to the ispMACH? 4000Z series.Chips are programmed with 48 pins.If you use this device, you will also find [0].According to the LC4064, its related parts can be found.A high level of efficiency can be achieved by maintaining the supply voltage at [0].It is adopted to store data in [0].In this case, it is mounted by Surface Mount.There are 48 pins on the device.This device operates at a voltage of 1.9V when the maximum supply voltage is applied.A minimum supply voltage of 1.7V is required for this device to operate.There are 4 logic elements/blocks.A total of 432Programmable I/Os are present.A frequency of 333.3MHzcan be achieved.The status of input signals is determined by 4dedicated inputs.The fundamental building block consists of 36logic elements/cells.
LC4064ZC-37TN48C Features
48-LQFP package
32 I/Os
The operating temperature of 0°C~90°C TJ
48 pin count
48 pins
LC4064ZC-37TN48C Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LC4064ZC-37TN48C CPLDs applications.
  • Interface bridging
  • Pattern recognition
  • ROM patching
  • SUPERVISORY FUNCTION (LVD AND WATCHDOG)
  • PLC analog input modules
  • Digital systems
  • Multiple DIP Switch Replacement
  • Software-driven hardware configuration
  • Programmable polarity
  • ToR/Aggregation/Core Switch and Router
Step5Bar-code shipping tag
LC4064ZC-37TN48C
  • Operating Supply Current
    80μA
  • Number of I/O
    32
  • Nominal Supply Current
    80μA
  • Propagation Delay
    3.7 ns
  • Number of Logic Elements/Cells
    36
  • Number of Programmable I/O
    432
  • Voltage Supply - Internal
    1.7V~1.9V
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    7mm
  • Width
    7mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    48-LQFP
  • Number of Pins
    48
  • Operating Temperature
    0°C~90°C TJ
  • Series
    ispMACH® 4000Z
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    48
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    333.3MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Max Supply Voltage
    1.9V
  • Min Supply Voltage
    1.7V