  • LC4064ZC-75M132I
LC4064ZC-75M132I
advertisement
Manufacturer No:
LC4064ZC-75M132I
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-LC4064ZC-75M132I
Package:
132-LFBGA, CSPBGA
Datasheet:
LC4064ZC-75M132I
Description:
0.5mm PMIC ispMACH? 4000Z Series LC4064 132 Pin 1.8V 132-LFBGA, CSPBGA
Purchasing and Inquiry
LC4064ZC-75M132I Overview
Currently, there are 64 macro cells, which are low-power cell sites (towers, antennas, masts) that serve as radio coverage.A 132-LFBGA, CSPBGA package contains the item.As a result, it has 64 I/O ports programmed.It is programmed that device terminations will be 132 .This electrical part has a terminal position of [0], which serves as an important point of access for passengers and freight.The device is powered by a voltage of 1.8V volts.It is a part of family [0].Package the chip by Tray.During operation, the operating temperature is kept at -40°C~105°C TJ to ensure its reliability.It is recommended to mount the chip by Surface Mount.In FPGA terms, it is a type of ispMACH? 4000Zseries FPGA.It is equipped with 132 pin count.If this device is used, you will also be able to find [0].The LC4064contains its related parts.The supply voltage should be maintained at 1.8V for high efficiency.It is adopted to store data in [0].This electronic part is mounted in the way of Surface Mount.The pins are [0].A voltage of 1.9V is the maximum supply voltage for this device.A minimum supply voltage of 1.7V is required for it to operate.There are 4 logic elements or blocks present.Programmable I/Os are counted up 484.250MHzis the maximum frequency.There are 10 dedicated inputs used to detect the status of input signals.
LC4064ZC-75M132I Features
132-LFBGA, CSPBGA package
64 I/Os
The operating temperature of -40°C~105°C TJ
132 pin count
132 pins
LC4064ZC-75M132I Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LC4064ZC-75M132I CPLDs applications.
  • Multiple DIP Switch Replacement
  • SFP, QSFP, QSFP-DD, OSFP, Mini-SAS HD Port Management
  • PLC analog input modules
  • Preset swapping
  • Custom state machines
  • Protection relays
  • Programmable polarity
  • State machine control
  • Digital designs
  • Power up sequencing
Step5Bar-code shipping tag
LC4064ZC-75M132I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    132-LFBGA, CSPBGA
  • Number of Pins
    132
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2000
  • Series
    ispMACH® 4000Z
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    132
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn63Pb37)
  • Additional Feature
    YES
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LC4064
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Programmable Type
    In System Programmable
  • Max Supply Voltage
    1.9V
  • Min Supply Voltage
    1.7V
  • Operating Supply Current
    80μA
  • Number of I/O
    64
  • Nominal Supply Current
    80μA
  • Memory Type
    EEPROM
  • Propagation Delay
    7.5 ns
  • Max Frequency
    250MHz
  • Number of Programmable I/O
    484
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    64
  • JTAG BST
    YES
  • Number of Dedicated Inputs
    10
  • Voltage Supply - Internal
    1.7V~1.9V
  • Delay Time tpd(1) Max
    7.5ns
  • Number of Logic Elements/Blocks
    4
  • Height Seated (Max)
    1.35mm
  • Length
    8mm
  • Width
    8mm