  • LC4064ZE-4TN48C
LC4064ZE-4TN48C
advertisement
Manufacturer No:
LC4064ZE-4TN48C
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-LC4064ZE-4TN48C
Package:
48-LQFP
Datasheet:
LC4064ZE-4TN48C
Description:
0.5mm PMIC ispMACH? 4000ZE Series LC4064 48 Pin 333.33MHz 1.8V 48-LQFP
Purchasing and Inquiry
LC4064ZE-4TN48C Overview
The mobile phone network has 64 macro cells, which are cells that provide radio coverage from high-power cell sites (towers, antennas, or masts).48-LQFPis the package in which it resides.The device is programmed with 32 I/O ports.There is a 48terminations set on devices.This electrical component has a terminal position of 0.Power is supplied by a voltage of 1.8V volts.There is a part included in Programmable Logic Devices.It is packaged in the way of Tray.To ensure its reliability, the operating temperature is set to [0].There should be a Surface Mounton the chip.In this case, it is a type of FPGA belonging to the ispMACH? 4000ZE series.With 48pins programmed, the chip is ready to use.When using this device, YESis also available.The LC4064indicates that related parts can be found.It is recommended that the supply voltage be kept at 1.8Vto maximize efficiency.It is adopted to store data in [0].Surface Mountmounts this electronic component.There are 48pins on it.A maximum supply voltage of 1.9Vis used in its operation.A minimum supply voltage of 1.7V is required for it to operate.There is a maximum frequency of 333.33MHz.It has 4dedicated inputs for detecting input signals.In order to form a fundamental building block, there are 4logic elements/cells.
LC4064ZE-4TN48C Features
48-LQFP package
32 I/Os
The operating temperature of 0°C~90°C TJ
48 pin count
48 pins
LC4064ZE-4TN48C Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LC4064ZE-4TN48C CPLDs applications.
  • ON-CHIP OSCILLATOR CIRCUIT
  • Configurable Addressing of I/O Boards
  • Multiple DIP Switch Replacement
  • Power Meter SMPS
  • Pattern recognition
  • Complex programmable logic devices
  • Random logic replacement
  • Voltage level translation
  • Network Interface Card (NIC) and Host Bus Adapter (HBA)
  • Discrete logic functions
Step5Bar-code shipping tag
LC4064ZE-4TN48C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    48-LQFP
  • Number of Pins
    48
  • Operating Temperature
    0°C~90°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2000
  • Series
    ispMACH® 4000ZE
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    48
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    YES
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    333.33MHz
  • Base Part Number
    LC4064
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Programmable Type
    In System Programmable
  • Max Supply Voltage
    1.9V
  • Min Supply Voltage
    1.7V
  • Operating Supply Current
    80μA
  • Number of I/O
    32
  • Nominal Supply Current
    80μA
  • Memory Type
    EEPROM
  • Propagation Delay
    4.7 ns
  • Turn On Delay Time
    4.7 ns
  • Number of Logic Elements/Cells
    4
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    64
  • JTAG BST
    YES
  • Number of Dedicated Inputs
    4
  • Voltage Supply - Internal
    1.7V~1.9V
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    7mm
  • Width
    7mm