  • LC4064ZE-7TCN100C
LC4064ZE-7TCN100C
advertisement
Manufacturer No:
LC4064ZE-7TCN100C
HK JDW NO:
477-LC4064ZE-7TCN100C
Package:
100-LQFP
Datasheet:
LC4064ZE-7TCN100C
Description:
0.5mm PMIC ispMACH? 4000ZE Series LC4064 100 Pin 1.8V 100-LQFP
Purchasing and Inquiry
LC4064ZE-7TCN100C Overview
64macrocells exist, which are cells in a mobile phone network that are primarily composed of high-power towers, antennas, or masts.You can find it in package [0].There are 100 terminations programmed into the device.This electrical part has a terminal position of QUADand is connected to the ground.It is powered from a supply voltage of 1.8V.This part is included in Programmable Logic Devices.The chip should be packaged by Tray.To ensure reliability, the device operates at a temperature of [0].The chip should be mounted by Surface Mount.The ispMACH? 4000ZEseries FPGA is one of these types.When using this device, YESis also available.In accordance with the [0], its related parts are listed.In order to maintain high efficiency, the supply voltage should be maintained at [0].In this case, Surface Mountis used to mount the electronic component.There are 100 pins embedded in the device.This logic element/block contains 4logic elements.It is recommended not to exceed 241MHzin terms of frequency.
LC4064ZE-7TCN100C Features
100-LQFP package
The operating temperature of 0°C~90°C TJ
100 pins
LC4064ZE-7TCN100C Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LC4064ZE-7TCN100C CPLDs applications.
  • Discrete logic functions
  • SFP, QSFP, QSFP-DD, OSFP, Mini-SAS HD Port Management
  • Configurable Addressing of I/O Boards
  • Voltage level translation
  • PULSE WIDTH MODULATION (PWM)
  • Address decoders
  • Random logic replacement
  • Complex programmable logic devices
  • Custom state machines
  • Multiple Clock Source Selection
Step5Bar-code shipping tag
LC4064ZE-7TCN100C
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    0°C~90°C TJ
  • Number of Terminations
    100
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    LC4064
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Operating Supply Current
    2mA
  • Nominal Supply Current
    2mA
  • Propagation Delay
    7.5 ns
  • Max Frequency
    241MHz
  • Voltage Supply - Internal
    1.7V~1.9V