  • LC4128C-5TN100I
LC4128C-5TN100I
advertisement
Manufacturer No:
LC4128C-5TN100I
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-LC4128C-5TN100I
Package:
100-LQFP
Datasheet:
LC4128C-5TN100I
Description:
0.5mm PMIC ispMACH? 4000C Series LC4128 100 Pin 1.8V 100-LQFP
Purchasing and Inquiry
LC4128C-5TN100I Overview
There are 128 macro cells. A macro cell is a cell in a mobile phone network that provides radio coverage through the use of a high-power cell site (tower, antenna or mast).The item is packaged with 100-LQFP.The device is programmed with 64 I/Os.Devices are programmed with terminations of [0].The terminal position of this electrical component is QUAD.The power supply voltage is 1.8V.The part belongs to Programmable Logic Devices family.It is packaged in the way of Tray.The temperature at which it operates is set to -40°C~105°C TJin order to ensure its reliability.It is recommended to mount the chip by Surface Mount.In terms of FPGAs, it belongs to the ispMACH? 4000C series.There are 100 pins on the chip.If you use this device, you will also find [0].According to the LC4128, its related parts can be found.A high level of efficiency can be achieved by maintaining the supply voltage at [0].It is recommended that data be stored in [0].In this case, it is mounted by Surface Mount.The device is designed with pins [0].This device operates at a voltage of 1.95V when the maximum supply voltage is applied.A minimum supply voltage of 1.65V is required for it to operate.There are a total of 8 logic elements or blocks.It is recommended that the maximal frequency be lower than 333MHz.The input signals are detected by 10dedicated inputs.
LC4128C-5TN100I Features
100-LQFP package
64 I/Os
The operating temperature of -40°C~105°C TJ
100 pin count
100 pins
LC4128C-5TN100I Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LC4128C-5TN100I CPLDs applications.
  • USB Bus
  • Auxiliary Power Supply Isolated and Non-isolated
  • Storage Cards and Storage Racks
  • Interface bridging
  • Configurable Addressing of I/O Boards
  • Software-driven hardware configuration
  • Timing control
  • PLC analog input modules
  • Bootloaders for FPGAs
  • Boolean function generators
Step5Bar-code shipping tag
LC4128C-5TN100I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2000
  • Series
    ispMACH® 4000C
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    YES
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    LC4128
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Programmable Type
    In System Programmable
  • Max Supply Voltage
    1.95V
  • Min Supply Voltage
    1.65V
  • Operating Supply Current
    2mA
  • Number of I/O
    64
  • Nominal Supply Current
    2mA
  • Memory Type
    EEPROM
  • Propagation Delay
    5 ns
  • Max Frequency
    333MHz
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    128
  • JTAG BST
  • Number of Dedicated Inputs
    10
  • Voltage Supply - Internal
    1.65V~1.95V
  • Delay Time tpd(1) Max
    5ns
  • Number of Logic Elements/Blocks
    8
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm