  • LC4128V-5T128I
LC4128V-5T128I
advertisement
Manufacturer No:
LC4128V-5T128I
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-LC4128V-5T128I
Package:
128-LQFP
Datasheet:
LC4128V-5T128I
Description:
0.4mm PMIC ispMACH? 4000V Series LC4128 3.3V 128-LQFP
Purchasing and Inquiry
LC4128V-5T128I Overview
128 macrocells are present in the mobile phone network, which offer radio coverage from a high-power cell tower, antenna, or mast.In the 128-LQFPpackage, you will find it.As a result, it has 92 I/O ports programmed.There are 128 terminations programmed into the device.QUADis the terminal position of this electrical part.Power is supplied by a voltage of 3.3V volts.It belongs to the family [0].Trayshould be used for packaging the chip.The device operates at a temperature of -40°C~105°C TJin order to ensure its reliability.It is recommended to mount the chip by Surface Mount.The ispMACH? 4000Vseries comprises this type of FPGA.128pins are programmed on the chip.If you use this device, you will also find [0].LC4128contains its related parts.Optimal efficiency requires a supply voltage of [0].EEPROM is adopted for storing data.Surface Mountmounts this electronic component.A maximum supply voltage of 3.6Vis used in its operation.It operates with the minimal supply voltage of 3V.A logic element or block has 8elements.It should be below 333MHzat the maximal frequency.Input signals are detected by 4dedicated inputs.
LC4128V-5T128I Features
128-LQFP package
92 I/Os
The operating temperature of -40°C~105°C TJ
128 pin count
LC4128V-5T128I Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LC4128V-5T128I CPLDs applications.
  • Bootloaders for FPGAs
  • ON-CHIP OSCILLATOR CIRCUIT
  • Reset swapping
  • White goods (Washing, Cold, Aircon ,...)
  • D/T registers and latches
  • Software-driven hardware configuration
  • LED Lighting systems
  • I2C BUS INTERFACE
  • Address decoders
  • Digital systems
Step5Bar-code shipping tag
LC4128V-5T128I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.4mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LC4128
  • Pin Count
    128
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Programmable Type
    In System Programmable
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Operating Supply Current
    12mA
  • Number of I/O
    92
  • Memory Type
    EEPROM
  • Propagation Delay
    2.7 ns
  • Max Frequency
    333MHz
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    128
  • JTAG BST
    YES
  • Number of Dedicated Inputs
    4
  • Voltage Supply - Internal
    3V~3.6V
  • Delay Time tpd(1) Max
    5ns
  • Number of Logic Elements/Blocks
    8
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    128-LQFP
  • Weight
    503.487531mg
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2000
  • Series
    ispMACH® 4000V