  • LC4256B-10FTN256BI
LC4256B-10FTN256BI
advertisement
Manufacturer No:
LC4256B-10FTN256BI
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-LC4256B-10FTN256BI
Package:
256-LBGA
Description:
1mm PMIC ispMACH? 4000B Series LC4256 2.5V 256-LBGA
Purchasing and Inquiry
LC4256B-10FTN256BI Overview
In the mobile phone network, there are 256macro cells, which are cells with high-power antennas and towers.256-LBGAis the package in which it resides.It is programmed with 160 I/Os.256terminations are programmed into the device.This electrical component has a terminal position of 0.It is powered from a supply voltage of 2.5V.It is a part of the family [0].Ideally, the chip should be packaged by Tray.A reliable operation is ensured by the operating temperature of [0].Ideally, the chip should be mounted by Surface Mount.This type of FPGA is a part of the ispMACH? 4000B series.The chip is programmed with 256 pins.When using this device, YESis also available.In accordance with the [0], its related parts are listed.For high efficiency, the supply voltage should be maintained at [0].Data is stored using [0].A Surface Mountis mounted on this electronic component.There is a maximum supply voltage of 2.7Vwhen the device is operating.Initially, it requires a voltage of 2.3Vas the minimum supply voltage.Ideally, the maximal frequency should be lower than 322MHz Hz.To detect input signals, there are 4 dedicated inputs.In order to form a fundamental building block, there are 16 logic elements or cells.
LC4256B-10FTN256BI Features
256-LBGA package
160 I/Os
The operating temperature of -40°C~105°C TJ
256 pin count
LC4256B-10FTN256BI Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LC4256B-10FTN256BI CPLDs applications.
  • State machine design
  • DDC INTERFACE
  • Wide Vin Industrial low power SMPS
  • SUPERVISORY FUNCTION (LVD AND WATCHDOG)
  • High speed graphics processing
  • Battery operated portable devices
  • I2C BUS INTERFACE
  • State machine control
  • Cross-Matrix Switch
  • ToR/Aggregation/Core Switch and Router
Step5Bar-code shipping tag
LC4256B-10FTN256BI
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2000
  • Series
    ispMACH® 4000B
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    256
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn95.5Ag4.0Cu0.5)
  • Additional Feature
    YES
  • HTS Code
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    LC4256
  • Pin Count
    256
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    2.5V
  • Programmable Type
    In System Programmable
  • Max Supply Voltage
    2.7V
  • Min Supply Voltage
    2.3V
  • Operating Supply Current
    12.5mA
  • Number of I/O
    160
  • Nominal Supply Current
    12.5mA
  • Memory Type
    EEPROM
  • Propagation Delay
    10 ns
  • Number of Logic Elements/Cells
    16
  • Max Frequency
    322MHz
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
  • JTAG BST
  • Number of Dedicated Inputs
    4
  • Voltage Supply - Internal
    2.3V~2.7V
  • Delay Time tpd(1) Max
    10ns
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    256-LBGA
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TJ