  • LC4256B-3FTN256BC
LC4256B-3FTN256BC
advertisement
Manufacturer No:
LC4256B-3FTN256BC
HK JDW NO:
477-LC4256B-3FTN256BC
Package:
256-LBGA
Datasheet:
LC4256B-3FTN256BC
Description:
1mm PMIC ispMACH? 4000B Series LC4256 2.5V 256-LBGA
Purchasing and Inquiry
LC4256B-3FTN256BC Overview
There are 256 macro cells. A macro cell is a cell in a mobile phone network that provides radio coverage through the use of a high-power cell site (tower, antenna or mast).It is contained in package [0].It is equipped with 160I/O ports.Terminations of devices are set to [0].There is a BOTTOMterminal position on the electrical part in question.The device is powered by a voltage of 2.5V volts.It is a part of family [0].Package the chip by Tray.The device operates at a temperature of 0°C~90°C TJin order to ensure its reliability.Ensure that the chip is mounted by Surface Mount.It belongs to the ispMACH? 4000Bseries of FPGAs.It is equipped with 256 pin count.This device also displays [0].The LC4256indicates that its related parts can be found.Optimal efficiency requires a supply voltage of [0].It is recommended that data be stored in [0].This device is mounted by Surface Mount.There is a maximum supply voltage of 2.7Vwhen the device is operating.It operates with the minimal supply voltage of 2.3V.The maximal frequency should be lower than 322MHz.The status of input signals is detected by 4dedicated inputs.As a fundamental building block, there are 16 logic elements/cells.
LC4256B-3FTN256BC Features
256-LBGA package
160 I/Os
The operating temperature of 0°C~90°C TJ
256 pin count
LC4256B-3FTN256BC Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LC4256B-3FTN256BC CPLDs applications.
  • Power up sequencing
  • Programmable power management
  • Battery operated portable devices
  • Multiple DIP Switch Replacement
  • STANDARD SERIAL INTERFACE UART
  • ANALOG-TO-DIGITAL CONVERTOR (ADC)
  • Auxiliary Power Supply Isolated and Non-isolated
  • Reset swapping
  • Software-driven hardware configuration
  • Address decoders
Step5Bar-code shipping tag
LC4256B-3FTN256BC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    256-LBGA
  • Operating Temperature
    0°C~90°C TJ
  • Packaging
    Tray
    e1
  • Pbfree Code
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn95.5Ag4.0Cu0.5)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    1mm
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    2.5V
  • Programmable Type
    In System Programmable
  • Max Supply Voltage
    2.7V
  • Min Supply Voltage
    2.3V
  • Operating Supply Current
    12.5mA
  • Number of I/O
    160
  • Nominal Supply Current
    12.5mA
  • Memory Type
    EEPROM
  • Propagation Delay
    3 ns
  • Number of Logic Elements/Cells
    16
  • Max Frequency
    322MHz
  • Voltage Supply - Internal
    2.3V~2.7V