  • LC4256B-5FN256AC
LC4256B-5FN256AC
advertisement
Manufacturer No:
LC4256B-5FN256AC
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-LC4256B-5FN256AC
Package:
256-BGA
Datasheet:
LC4256B-5FN256AC
Description:
2.5V 1mm PMIC ispMACH? 4000B Series LC4256 2.5V 256-BGA
Purchasing and Inquiry
LC4256B-5FN256AC Overview
There are 256 macro cells, which are cells in a mobile phone network that provides radio coverage served by a high-power cell site (tower, antenna or mast).The item is enclosed in a 256-BGA package.As a result, it has 128 I/O ports programmed.256terminations have been programmed into the device.This electrical part is wired with a terminal position of BOTTOM.A voltage of 2.5Vprovides power to the device.There is a part in the family [0].It is recommended that the chip be packaged by Tray.The device operates at a temperature of 0°C~90°C TJin order to ensure its reliability.It is recommended that the chip be mounted by Surface Mount.In FPGA terms, it is a type of ispMACH? 4000Bseries FPGA.There are 256 pins on the chip.When using this device, YESis also available.The LC4256indicates that its related parts can be found.There are 16 logic elements/blocks, which are fundamental building blocks of field-programmable gate array (FPGA) technology.It runs on a voltage of 2.5Vvolts.2.7Vrepresents the maximal supply voltage (Vsup).Input signals are detected using 4dedicated inputs.If the supply voltage (Vsup) is greater than 2.3V, then the device will work properly.The clock frequency of the device should not exceed 156MHz.
LC4256B-5FN256AC Features
256-BGA package
128 I/Os
The operating temperature of 0°C~90°C TJ
256 pin count
2.5V power supplies
LC4256B-5FN256AC Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LC4256B-5FN256AC CPLDs applications.
  • Pattern recognition
  • Digital systems
  • ANALOG-TO-DIGITAL CONVERTOR (ADC)
  • SUPERVISORY FUNCTION (LVD AND WATCHDOG)
  • Code converters
  • Custom shift registers
  • Battery operated portable devices
  • SFP, QSFP, QSFP-DD, OSFP, Mini-SAS HD Port Management
  • Voltage level translation
  • Random logic replacement
Step5Bar-code shipping tag
LC4256B-5FN256AC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    256-BGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~90°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2000
  • Series
    ispMACH® 4000B
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    256
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Additional Feature
    YES
  • HTS Code
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    250
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    LC4256
  • Pin Count
    256
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    2.7V
  • Power Supplies
    2.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.3V
  • Programmable Type
    In System Programmable
  • Number of I/O
    128
  • Clock Frequency
    156MHz
  • Propagation Delay
    5 ns
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
  • JTAG BST
  • Number of Dedicated Inputs
    4
  • Voltage Supply - Internal
    2.3V~2.7V
  • Delay Time tpd(1) Max
    5ns
  • Number of Logic Elements/Blocks
    16
  • Height Seated (Max)
    2.1mm
  • Length
    17mm
  • Width
    17mm