  • LC4256C-10FT256BI
LC4256C-10FT256BI
advertisement
Manufacturer No:
LC4256C-10FT256BI
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-LC4256C-10FT256BI
Package:
256-LBGA
Datasheet:
LC4256C-10FT256BI
Description:
1mm PMIC ispMACH? 4000C Series LC4256 1.8V 256-LBGA
Purchasing and Inquiry
LC4256C-10FT256BI Overview
256 macrocells are present in the mobile phone network, which offer radio coverage from a high-power cell tower, antenna, or mast.The item is packaged with 256-LBGA.This device has 160 I/O ports programmed into it.Terminations of devices are set to [0].As the terminal position of this electrical part is [0], it serves as an important access point for passengers or freight.An electrical supply voltage of 1.8V is used to power it.This part is in the family [0].Package the chip by Tray.To ensure reliability, the device operates at a temperature of [0].Chips should be mounted by Surface Mount.It is a type of FPGA belonging to the ispMACH? 4000C series.With 256pins programmed, the chip is ready to use.This device is also capable of displaying [0].The LC4256indicates that its related parts can be found.High efficiency requires a voltage supply of [0].For data storage, EEPROMis adopted.Surface Mountis the mounting point of this electronic part.This device operates at a voltage of 1.95Vas its maximum supply voltage.A minimum supply voltage of 1.65V is required for it to operate.There are a total of 16 logic elements or blocks.It is recommended that the maximal frequency be lower than 322MHz.The status of input signals is determined by 4dedicated inputs.
LC4256C-10FT256BI Features
256-LBGA package
160 I/Os
The operating temperature of -40°C~105°C TJ
256 pin count
LC4256C-10FT256BI Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LC4256C-10FT256BI CPLDs applications.
  • Pattern recognition
  • Complex programmable logic devices
  • Dedicated input registers
  • High speed graphics processing
  • Portable digital devices
  • White goods (Washing, Cold, Aircon ,...)
  • PULSE WIDTH MODULATION (PWM)
  • ON-CHIP OSCILLATOR CIRCUIT
  • Interface bridging
  • Battery operated portable devices
Step5Bar-code shipping tag
LC4256C-10FT256BI
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    256-LBGA
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2000
  • Series
    ispMACH® 4000C
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    256
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn63Pb37)
  • Additional Feature
    YES
  • HTS Code
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LC4256
  • Pin Count
    256
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Programmable Type
    In System Programmable
  • Max Supply Voltage
    1.95V
  • Min Supply Voltage
    1.65V
  • Operating Supply Current
    2.5mA
  • Number of I/O
    160
  • Nominal Supply Current
    2.5mA
  • Memory Type
    EEPROM
  • Propagation Delay
    10 ns
  • Max Frequency
    322MHz
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
  • JTAG BST
    YES
  • Number of Dedicated Inputs
    4
  • Voltage Supply - Internal
    1.65V~1.95V