  • LC4256C-10T100I
LC4256C-10T100I
advertisement
Manufacturer No:
LC4256C-10T100I
HK JDW NO:
477-LC4256C-10T100I
Package:
100-LQFP
Datasheet:
LC4256C-10T100I
Description:
0.5mm PMIC ispMACH? 4000C Series LC4256 100 Pin 1.8V 100-LQFP
Purchasing and Inquiry
LC4256C-10T100I Overview
256 macrocells are present in the mobile phone network, which offer radio coverage from a high-power cell tower, antenna, or mast.There is a 100-LQFP package containing it.As a result, it has 64 I/O ports programmed.The device is programmed with 100 terminations.This electrical component has a terminal position of 0.There is 1.8V voltage supply for this device.There is a part in the family [0].Trayshould be used for packaging the chip.To ensure its reliability, the operating temperature is set to [0].Ideally, the chip should be mounted by Surface Mount.In terms of FPGAs, it belongs to the ispMACH? 4000C series.With 100pins programmed, the chip is ready to use.When using this device, YESis also available.The LC4256can be used to identify its related parts.The supply voltage should be maintained at 1.8V for high efficiency.In this case, EEPROMwill be used to store the data.In this case, it is mounted by Surface Mount.100pins are included in its design.A maximum voltage of 1.95Vis required for operation.In order for it to operate, a supply voltage of 1.65Vis required.It is recommended that the maximum frequency be less than 322MHz.The input signals are detected by 10dedicated inputs.A fundamental building block of logic consists of 16logic elements/cells.
LC4256C-10T100I Features
100-LQFP package
64 I/Os
The operating temperature of -40°C~105°C TJ
100 pin count
100 pins
LC4256C-10T100I Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LC4256C-10T100I CPLDs applications.
  • Code converters
  • Software Configuration of Add-In Boards
  • Multiple Clock Source Selection
  • Page register
  • ON-CHIP OSCILLATOR CIRCUIT
  • Software-Driven Hardware Configuration
  • INTERRUPT SYSTEM
  • LED Lighting systems
  • Digital designs
  • SFP, QSFP, QSFP-DD, OSFP, Mini-SAS HD Port Management
Step5Bar-code shipping tag
LC4256C-10T100I
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TJ
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    100
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Max Supply Voltage
    1.95V
  • Min Supply Voltage
    1.65V
  • Operating Supply Current
    2.5mA
  • Number of I/O
    64
  • Nominal Supply Current
    2.5mA
    10 ns
  • Number of Logic Elements/Cells
    16
  • Max Frequency
    322MHz
  • Number of Dedicated Inputs
    10
  • Voltage Supply - Internal
    1.65V~1.95V
  • Delay Time tpd(1) Max
    10ns
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm