  • LC4256V-5FT256BC
LC4256V-5FT256BC
advertisement
Manufacturer No:
LC4256V-5FT256BC
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-LC4256V-5FT256BC
Package:
256-LBGA
Datasheet:
LC4256V-5FT256BC
Description:
1mm PMIC ispMACH? 4000V Series LC4256 227.27MHz 3.3V 256-LBGA
Purchasing and Inquiry
LC4256V-5FT256BC Overview
Currently, there are 256 macro cells, which are low-power cell sites (towers, antennas, masts) that serve as radio coverage.You can find it in package [0].It is programmed with 160 I/Os.There are 256 terminations, which are the practice of ending a transmission line with a device that matches the characteristic impedance of the line.The terminal position of this electrical component is BOTTOM.The device is powered by a voltage of 3.3V volts.It is a part of the family [0].It is recommended that the chip be packaged by Tray.Due to its reliability, it is operated at a temperature of [0].Mount the chip by Surface Mount.It is a type of FPGA belonging to the ispMACH? 4000V series.It is equipped with 256 pin count.The device can also be used to find [0].You can find its related parts in the [0].Optimal efficiency requires a supply voltage of [0].For data storage, EEPROMis adopted.This electronic part is mounted in the way of Surface Mount.This device operates at a voltage of 3.6Vas its maximum supply voltage.A minimum supply voltage of 3V is required for it to operate.There is 227.27MHz frequency that can be achieved.Input signals are detected using 4dedicated inputs.In order to form a fundamental building block, there are 16logic elements/cells.
LC4256V-5FT256BC Features
256-LBGA package
160 I/Os
The operating temperature of 0°C~90°C TJ
256 pin count
LC4256V-5FT256BC Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LC4256V-5FT256BC CPLDs applications.
  • Reset swapping
  • Bootloaders for FPGAs
  • ANALOG-TO-DIGITAL CONVERTOR (ADC)
  • Custom shift registers
  • Multiple DIP Switch Replacement
  • Wireless Infrastructure Base Band Unit and Remote Radio Unit
  • I2C BUS INTERFACE
  • Power up sequencing
  • LED Lighting systems
  • Preset swapping
Step5Bar-code shipping tag
LC4256V-5FT256BC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    256-LBGA
  • Operating Temperature
    0°C~90°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2000
  • Series
    ispMACH® 4000V
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    256
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn63Pb37)
  • Additional Feature
    YES
  • HTS Code
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Frequency
    227.27MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LC4256
  • Pin Count
    256
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Programmable Type
    In System Programmable
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Operating Supply Current
    12.5mA
  • Number of I/O
    160
  • Nominal Supply Current
    12.5mA
  • Memory Type
    EEPROM
  • Propagation Delay
    5 ns
  • Number of Logic Elements/Cells
    16
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
  • JTAG BST
    YES
  • Number of Dedicated Inputs
    4
  • Voltage Supply - Internal
    3V~3.6V