  • LC4256V-75TN144E
LC4256V-75TN144E
advertisement
Manufacturer No:
LC4256V-75TN144E
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-LC4256V-75TN144E
Package:
144-LQFP
Datasheet:
LC4256V-75TN144E
Description:
0.5mm PMIC ispMACH? 4000V Series LC4256 144 Pin 178.57MHz 3.3V 144-LQFP
Purchasing and Inquiry
LC4256V-75TN144E Overview
In the mobile phone network, there are 256macro cells, which are cells with high-power antennas and towers.The product is contained in a 144-LQFP package.There are 96 I/Os on the board.Devices are programmed with terminations of [0].There is a QUADterminal position on the electrical part in question.The power supply voltage is 3.3V.This part is part of the family [0].It is recommended that the chip be packaged by Tray.The temperature at which it operates is set to -40°C~130°C TJin order to ensure its reliability.It is recommended to mount the chip by Surface Mount.It belongs to the ispMACH? 4000Vseries of FPGAs.It is equipped with 144 pin count.It is also characterized by YES.The LC4256indicates that its related parts can be found.The supply voltage should be maintained at 3.3V for high efficiency.It is adopted to store data in [0].The electronic component is mounted by Surface Mount.This board has 144 pins.There is a maximum supply voltage of 3.6Vwhen the device is operating.A minimum supply voltage of 3V is required for this device to operate.There are 16 logic elements/blocks.A total of 44 Programmable I/Os are available.The frequency that can be achieved is 178.57MHz.A total of 4dedicated inputs are available for detecting the status of input signals.In order to form a fundamental building block, there are 36 logic elements or cells.
LC4256V-75TN144E Features
144-LQFP package
96 I/Os
The operating temperature of -40°C~130°C TJ
144 pin count
144 pins
LC4256V-75TN144E Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LC4256V-75TN144E CPLDs applications.
  • Battery operated portable devices
  • Parity generators
  • Storage Cards and Storage Racks
  • SUPERVISORY FUNCTION (LVD AND WATCHDOG)
  • Synchronous or asynchronous mode
  • ROM patching
  • Software-driven hardware configuration
  • Complex programmable logic devices
  • PLC analog input modules
  • Wide Vin Industrial low power SMPS
Step5Bar-code shipping tag
LC4256V-75TN144E
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    144-LQFP
  • Number of Pins
    144
  • Operating Temperature
    -40°C~130°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2000
  • Series
    ispMACH® 4000V
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    144
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    YES
  • HTS Code
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    178.57MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    LC4256
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Programmable Type
    In System Programmable
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Operating Supply Current
    12.5mA
  • Number of I/O
    96
  • Nominal Supply Current
    12.5mA
  • Memory Type
    EEPROM
  • Propagation Delay
    7.5 ns
  • Number of Logic Elements/Cells
    36
  • Number of Programmable I/O
    44
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    256
  • JTAG BST
  • Number of Dedicated Inputs
    4
  • Voltage Supply - Internal
    3V~3.6V
  • Number of Logic Elements/Blocks
    16
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    20mm
  • Width
    20mm