  • LC4384B-75FN256I
LC4384B-75FN256I
advertisement
Manufacturer No:
LC4384B-75FN256I
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-LC4384B-75FN256I
Package:
256-BGA
Datasheet:
LC4384B-75FN256I
Description:
1mm PMIC ispMACH? 4000B Series LC4384 2.5V 256-BGA
Purchasing and Inquiry
LC4384B-75FN256I Overview
There are 384 macro cells in the network, which are high-power cell sites that provide radio coverage (tower, antenna, or mast) for a mobile phone network.You can find it in package [0].The device is programmed with 192 I/O ports.It is programmed to terminate devices at [0].This electrical part has a terminal position of [0], which serves as an important point of access for passengers and freight.It is powered by a voltage of 2.5V volts.The part belongs to Programmable Logic Devices family.It is packaged in the way of Tray.The operating temperature of the machine is -40°C~105°C TJ to ensure its reliability.It is mounted in the way of Surface Mount.The FPGA belongs to the ispMACH? 4000B series.There are 256pins on the chip.This device is also capable of displaying [0].According to the LC4384, its related parts can be found.In order to achieve high efficiency, the supply voltage should be maintained at [0].EEPROM is adopted for storing data.A Surface Mountis mounted on this electronic component.It operates with the maximal supply voltage of 2.7V.A minimum supply voltage of 2.3V is required for this device to operate.A logic element or block has 24elements.There are 44 programmable I/Os, which are method of data transmissions, via input/output (I/O), between a central processing unit (CPU) and a peripheral device, such as a network adapter or a Parallel ATA storage device. It should be below 322MHzat the maximal frequency.The status of input signals is determined by 4dedicated inputs.
LC4384B-75FN256I Features
256-BGA package
192 I/Os
The operating temperature of -40°C~105°C TJ
256 pin count
LC4384B-75FN256I Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LC4384B-75FN256I CPLDs applications.
  • Reset swapping
  • PULSE WIDTH MODULATION (PWM)
  • Page register
  • I/O PORTS (MCU MODULE)
  • Custom state machines
  • STANDARD SERIAL INTERFACE UART
  • State machine control
  • Network Interface Card (NIC) and Host Bus Adapter (HBA)
  • Boolean function generators
  • Interface bridging
Step5Bar-code shipping tag
LC4384B-75FN256I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    256-BGA
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2000
  • Series
    ispMACH® 4000B
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    256
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Additional Feature
    YES
  • HTS Code
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    250
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    LC4384
  • Pin Count
    256
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B256
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    2.5V
  • Programmable Type
    In System Programmable
  • Max Supply Voltage
    2.7V
  • Min Supply Voltage
    2.3V
  • Operating Supply Current
    13.5mA
  • Number of I/O
    192
  • Nominal Supply Current
    13.5mA
  • Memory Type
    EEPROM
  • Propagation Delay
    7.5 ns
  • Max Frequency
    322MHz
  • Number of Programmable I/O
    44
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    384
  • JTAG BST
    YES
  • Number of Dedicated Inputs
    4
  • Voltage Supply - Internal
    2.3V~2.7V
  • Delay Time tpd(1) Max
    7.5ns
  • Number of Logic Elements/Blocks
    24
  • Height Seated (Max)
    2.1mm
  • Length
    17mm
  • Width
    17mm