  • LC5256MV-75FN256I
LC5256MV-75FN256I
advertisement
Manufacturer No:
LC5256MV-75FN256I
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-LC5256MV-75FN256I
Package:
256-BGA
Datasheet:
LC5256MV-75FN256I
Description:
1mm PMIC ispXPLD? 5000MV Series LC5256 208 Pin 200MHz 3.3V 256-BGA
Purchasing and Inquiry
LC5256MV-75FN256I Overview
Currently, there are 256 macro cells, which are low-power cell sites (towers, antennas, masts) that serve as radio coverage.The product is contained in a 256-BGA package.It is programmed with 141 I/Os.The termination of a device is set to [0].As the terminal position of this electrical part is [0], it serves as an important access point for passengers and freight.Power is provided by a supply voltage of 3.3V volts.This part is in the family [0].It is recommended that the chip be packaged by Tray.In order to ensure the reliability of the device, it is designed to operate at a temperature of [0].Chips should be mounted by Surface Mount.In FPGA terms, it is a type of ispXPLD? 5000MVseries FPGA.With 256pins programmed, the chip is ready to use.If this device is used, you will also be able to find [0].The LC5256can be used to identify its related parts.In order to maintain high efficiency, the supply voltage should be maintained at [0].It is recommended to store data in [0].This device is mounted by Surface Mount.The pins are [0].This device operates at a voltage of 3.6V when the maximum supply voltage is applied.A minimum supply voltage of 3V is required for it to operate.There are 8 logic elements or blocks present.There are 100 programmable I/Os, which are method of data transmissions, via input/output (I/O), between a central processing unit (CPU) and a peripheral device, such as a network adapter or a Parallel ATA storage device. There is 200MHz frequency that can be achieved.
LC5256MV-75FN256I Features
256-BGA package
141 I/Os
The operating temperature of -40°C~105°C TJ
256 pin count
208 pins
LC5256MV-75FN256I Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LC5256MV-75FN256I CPLDs applications.
  • Interface bridging
  • Address decoding
  • PLC analog input modules
  • Software Configuration of Add-In Boards
  • SFP, QSFP, QSFP-DD, OSFP, Mini-SAS HD Port Management
  • I2C BUS INTERFACE
  • Protection relays
  • POWER-SAVING MODES
  • I/O PORTS (MCU MODULE)
  • DMA control
Step5Bar-code shipping tag
LC5256MV-75FN256I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    256-BGA
  • Number of Pins
    208
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2000
  • Series
    ispXPLD® 5000MV
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    256
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Additional Feature
    YES
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    250
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Frequency
    200MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    LC5256
  • Pin Count
    256
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Programmable Type
    In System Programmable
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Operating Supply Current
    26mA
  • Number of I/O
    141
  • Nominal Supply Current
    26mA
  • RAM Size
    16kB
  • Memory Type
    EEPROM, SRAM
  • Propagation Delay
    7.5 ns
  • Turn On Delay Time
    7.5 ns
  • Number of Programmable I/O
    100
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
  • JTAG BST
  • Voltage Supply - Internal
    3V~3.6V
  • Number of Logic Elements/Blocks
    8
  • Height Seated (Max)
    2.1mm
  • Length
    17mm
  • Width
    17mm